Švėkšna

Nuostabaus grožio Lietuvos miestelis
 

ŠVĖKŠNA,

miestelis Šilutės raj.,  21 km į š. r. nuo Šilutės,  32 km į p. r. nuo Klaipėdos.  Valsčiaus (iki 1950),  apylinkės (1950-1995),  seniūnijos (nuo 1995) centras.
V. pakraščiu teka Švėkšnalė*,  iš kurios kilęs ir miestelio vardas (plačiau žr. Švėkšnos vardas*),  o per miestelį  jos intakas Šalna*,  dalijantis miestelį į dvi dalis: senąją šiaurinę ir naująją pietinę.

Miestelis išsidėstęs Švėkšnalės r. krante š. p. kryptimi, užima 3 km2 plotą, jame yra 29 gatvės,  kurių bendras ilgis 14,7 km.  centrinėje (senojoje) dalyje, 4 pagrindinių gatvių sankryžoje,  yra paplatintos gatvės pavidalo aikštė. Miestelis radialinio plano, bet turi ir linijinio plano elementų,  išlikusių nuo XVII a. pradžios.
Per  eina valstybinės reikšmės kelias nr. 193  Saugos – Kvėdarna ir keli vietinės reikšmės keliai:  į Veiviržėnus (nr. 4263),  į Žem. Naumiestį (nr. 4208), į Šylius (nr. 4221), į Judrėnus (nr. 4238), į Pėžaičius (nr. 2205).  (Žr. Keliai*.)

Miestelyje yra:  seniūno įstaiga, paštas (LT-99056), „Saulės“ vid. m-la (nuo 1919), Šilutės muzikos ir dailės m-lų filialai, vaikų darželis, dvi bažnyčios (katalikų ir evangelikų liuteronų),  psichiatrijos ligoninė (nuo 1956), pirminės sveikatos priežiūros centras, parapijos senelių namai, dvi vaistinės (pirmoji nuo 1881), veterinarijos vaistinė, viešoji biblioteka (nuo 1906), muziejus, žemėtvarkos skyrius, Šilutės kredito unijos  kasa, policijos nuovada, gaisrinė. Yra 2 didesnės ir 4 mažos parduo-tuvės, kavinė, 3 kirpyklos.  sanatorinė m-la yra Vilkėno kaime. (Plačiau apie šiuos objektus žr. atskirus straipsnius.)

Architektūra.  Centrinė dalis, aikštė ir gatvių tinklas, 1969 paskelbti urbanistikos paminklu. Centre aplink aikštę tiek mediniai, tiek mūriniai pastatai, kurie yra 1–2 aukštų, jų tarpe ir sinagoga, pastatyti XX a. pirmoje pusėje, po 1925 miestelio gaisro. 1933 akmenimis išgrįsta aikštė ir centrinės gatvės.  architektūrinė dominantė – neogotikinė šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia, pastatyta 1905 pagal švedų architekto K. E. Strandmano* projektą. Bažnyčios šventorių su parku jungia unikalus arkinis pėsčiųjų tiltas  viadukas*, taip pat įrašytas į šalies kultūros paveldo registrą. Architektūros paminklu paskelbtas ir Švėkšnos architektūros ansamblis*, apimantis dvaro sodybą ir parką. Parką puošia mažosios architektūros elementai: skulptūros, vazos, saulės laikrodis.

Aikštelėje prie bažnyčios yra stogastulpis su miestelio istorijos datomis. Šalia – priklausantis Švėkšnos bažnyčiai akmeninis pastatas „špitolė“ (1861), kuri buvo skirta gyventi parapijos išlaikomiems ligoniams, seneliams.

Publikuota 2009.01.02
puslapiuose:
Miestelio istorija

10 komentarų

10 komentarų

 1. Domas 2009.01.30

  Šaunuoliai!
  Norėčiau į kompaniją.
  Kaip su jumis susisiekti?

 2. Jurga (švėkšna) 2009.03.26

  Švėkšna – nuostabus ir labai šiltas miestelis 🙂 pasakiškai graži bažnyčia, parkas kuriame visada malonu vaikščioti….:)

 3. kristaliukas 2009.05.12

  aprasymas issamus ir fainas tik galetu buti daugiua apie baznycia 🙂

 4. Visiškai neblogas tekstas:)

 5. Eimantas Ozelis (Sveksna) 2011.04.12

  Aprasymas gal ir geras bet truksta daug daug dalyku… Nuotraukos – Nuotrauku net http://www.google.com yra.

  Istorija – Istorijos pilna galima gauti is wikipedios apie Sveksna + Mes Sveksnieciai zinome daug ivairiausiu istoriju apie Sveksna.

  Skelbimai – Idomiai sugalvota kad ideti toki dalyka kaip skelbimus. Jei jau pradesit deti skelbimus tai pasistenkit si Tinklapi isplatinti kuo daugiau ir kuo geriau.

  Kontaktai – Vienas is lengviausiu dalygu parasyti kontakta bet ir tu nematau kaip ir nuotrauku, nebent kurejos sito website tingi kanors bedaryti.

  Partneriai – Sakyciau beveik Remejei. Duodu 100 procentu kad nuejus pas Sveksnos Seniuna Seputi butu galima gauti pinigu islaikyti si puslapi.

  Puslapio isvaizda galetu buti geresne kaip Sveksnai manau kad ji kure ne profesionalas o megejas. Galetu pasistengti labiau ir uz tai manau gautu pinigu.

  Aciu uz Demesi! 😉

 6. reikia patikrinti:)

 7. na man tai labai jau akys pavargsta skaityt baltai ant juodo fono parasyta teksta… manau reiktu pakeist fono spalva… O siaip viskas saunu 🙂

 8. Darius 2011.07.28

  Saunuoliai. Puslapyje nemazai ko truksta. Rasote kad ieskote pagalbos ir remeju bet kontaktu tai neidejote. Tai kaip su jumis susisiekti???

 9. Arnoldas 2011.09.06

  Labą dieną. Mano Tėtis Antanas Kulikauskas (prieškarinės Lietuvos karininkas, pedagogas) 1925 m. baigė Švėkšnos „Saulės“ gimnaziją. Mūsų šeimos albume yra visas pluoštas nuotraukų iš gimnazijos laikų – ne tik originalios nuotraukos bet ir jų skaitmeniniai failai (jpg). Jei kas nors susidomės, ypač gimnazijos vadovai, su malonumu perduosiu kaip skaitmeniniu formatu, taip ir originalus.
  Su pagarba, Arnoldas Kulikauskas
  Tel. 861290556

 10. Super. Kaip vadovėlis Žiūrėjau filmą apie vedas ir jų kultūrą. Rusišką. Kad yra keletas šimtatūkstantmečių rastų artafektų. Jie kėlė hipotezę, kad prieš šimtus tūkstančių metų gyvavo pažangi (jei tas žodis tinka) kultūra, vedų kultūra ir jie beveik nepaliko ženklų, nes nestatė ir nekaupė atminties, kas kaip ir jie pasakė, atsirado grubesnėj kutlūroj.Dar prisiminiau info apie Sarmatų kultūrą, kur man pradžioj nebuvo suvokiama, kad neliko pastatų, rašytinių šaltinių, jei jau tokia šauni kultūra buvo. Tada sužinojau apie jų įsiliejimą į gamtą kokios buvo jų šventyklos tam tikros medžių kombinacijos slėnyje arba ant kalvos etc.Man asmeniškai rimta įžvalga kad ne taip jau pažangu kurti pastatus ir fiksuoti išmintį, kuo mes didžiuojamės Nežinau, ar aš čia aiškiai


Komentuoti

Komentavimui turite būti prisijungę